Vyšetrenie momentálne neposkytujem, prosím obráťte sa na www.irisdiagnostika.sk

História Irisdiagnostiky

Zrodenie irisdiagnostiky

Podľa archeologických údajov z doby z pred viac ako troch tisícov rokov sa v Egypte, Indii a Číne venovala veľká pozornosť štúdiu dúhovky v súvislosti s orgánmi tela. Napríklad v hrobke faraóna Tutanchamóna (1333 - 1323 pred Kr.) sa našli cenné vzorky starovekej kultúry a medzi nimi aj strieborné dosky s obrázkami dúhovky. Slávny faraónov kňaz El Aks, ktorému nebola pripisovaná iba diagnostika z očí ale aj diagnostika ako taká, rozšíril túto metódu irisdiagnostiky z Egyptu do Babylonu, Tibetu, Indie, Číny a iných oblastí. El Aksove zvitky a strieborné dosky, ktoré sú uložené vo Vatikánskej knižnici a Harvardskej univerzite sú prvé známe náučné písomnosti o irisdiagnostike. Treba nutne dodať že v tej dobe boli Egyptský kňazi na vysokej úrovni znalosti medicíny.

Hippocrates - Otec medicíny Ďalší príklad iridológie pri práci môžeme nájsť aj na území starého grécka v poznámkach osobného lekára Alexandra Veľkého. Bojovníci ktorý mali vstúpiť do radov Alexandrovej armády boli vyberaný na základe svojich dúhoviek.

Slovo Iris je grécke meno bohyne dúhy. Ológia tiež pochádza z gréčtiny a znamená „študovať“. Preto teda Iridológia. Doslovne preložené to znamená „študovanie farieb oka“.
Zakladateľ jednej z najviac osvietených dynastií helenistického Egypta (305-300 pred nl.) Ptholemeus, vojvodca Alexandra Veľkého a jeho kolegovia držali tieto znalosti stále nažive a je možné, že ich preniesli do starovekého Ríma po tom, čo bol Egypt dobytý.

Sám otec medicíny Hippocrates využíval metódu irisdiagnostiky a nebol sám. Túto metódu využívali aj známy lekári a liečitelia ako: Paracelsus Fillip Teophrast (1493 – 1541 / – filozof a alchymista), Hildegarda z Bingenu (1098 – 1179 / nemecká prírodovedkyňa), Beer (1813), Fillip Meyens, Ignatz Von Peczely, Nils Liljequist a iný...


Emanuel Felke (1856 - 1926)

Irisdiagnostika - Emanuel FelkeZnámy pastor Emanuel Felke dosahoval irisdiagnostikou neuveriteľné výsledky, vďaka ktorým k nemu chodilo mnoho pacientov zo širokého okolia. V roku 1909 dosiahol odpor proti irisdiagnostike taký veľký rozmer až  začali kritici proti nemu proces a donútili ho stanoviť iris-diagnózu dvadsiatim nemocničným pacientom u ktorých mohol vidieť iba oči. V mestskej nemocnici v Krefelde bolo pripravených dvadsať postelí s pacientmi, ktorý boli prikrytý prestieradlom a bola im vidieť iba horná časť tváre. Felke, ktorý o pacientoch zhola nič nevedel, sa im pozrel do očí a poznamenal si svoje iris-diagnózy. Následne boli zrovnávané s "oficiálnymi" výsledkami vyšetrenia. V 15 prípadoch diagnóza súhlasila, v troch sa približovala správnosti a dvoch prípadoch Felkeho diagnóza určila pravý opak klinickej diagnózy.

Felke tak tiež poznamenal, že  stav jedného z pacientov je veľmi vážny a že okamžitá operácia by mu zachránila život. Alopatický lekári sa Felkemu vysmiali, tvrdili že daný pacient je rekonvalescent a že už je dávno mimo nebezpečia. Po niekoľkých dňoch náhle pacient umrel. Pitvou sa zistilo, že Felke mal predsa len pravdu. Od toho okamžiku sa v Nemecku o irisdiagnostike začalo hovoriť s rešpektom a bola vedecky intenzívnejšie skúmaná.


Ignacz Von Peczely (1822 - 1911)

Legenda o Peczelym a jeho sove

Ignacz Von Peczely - Otec irisdiagnostiky Príbeh mladého Ignaca Peczelyho začína v mestečku Egervar v Maďarsku. Ako 10 ročný chlapec chcel vyprostiť sovu, ktorá uviazla v plote. Sova zo strachu zaťala svoje drápy do chlapcovej ruky, ktorý sa pri pokuse zbaviť sa silnej bolesti, zlomil sove nohu. Peczely zabalil sovu do kabátu a odniesol domov, kde sa ju snažil uzdraviť. Keď sove oväzoval nohu, všimol si že na jednom z jej očí objavil malú bielu škvrnu na tej iste strane ako je zlomená noha. Po niekoľkých dňoch ako sa sova liečila, sa biela škvrna zmenila na čiernu bodku. Sova u Peczelyho naďalej ostávala aj keď jej dával slobodu. Po pár mesiacoch u sovy sa začala čierna bodka vytrácať a ostala vidieť iba biela linka. Touto skúsenosťou nadobudol pocit že sa stav tela zobrazuje na dúhovke očí a preto začal sledovať oči ostatných zvierat, či už zdravých alebo chorých.

Peczely a väzenie

Či už bola historka o Peczelym a jeho sove pravdivá alebo nie, zbytok Peczelyho života je už zaznamenaný. V mladosti v roku 1848 bol zapletený do povstania a bol uväznený ako aktivista a vodca vzbúrencov. Vo väzení si často spomínal na lepšie časy so svojou sovou a začal čas tráviť sledovaním očí svojich spoluväzňov. Čoskoro si uvedomil veľkosť svojho objavu. V mnohých prípadoch vedel predpovedať blížiacu sa chorobu. Všetok čas vo väzení využíval k zápiskom zo svojich pozorovaní, návrhov a výsledkov.

Život a štúdium

Po prepustení začal študovať medicínu. Začal pracovať v pitevne a na operačnom sále aby mohol potvrdiť a rozvinúť svoj objav. V roku 1867 sa stal doktorom medicíny na viedenskej univerzite. Veľa hodín strávil zaznamenávaním značiek na dúhovke ľudí, ktorý nedávno podľahli rôznym chorobám. Znovu a znovu objavoval že tie isté zdravotné problémy sa odrážajú v podobných značkách v tých istých oblastiach dúhovky. Týmto spôsobom vytvoril prvú očnú mapu.

Jeho sláva sa šírila do zahraničia. Bolo zaznamenané, že každoročne pomohol 20 000 pacientom. Peczely vydal mnoho kníh ohľadom irisdiagnostiky z ktorých je najznámejšia „The Discovery in Natural History and Medical Science, a guide to the Study and Diagnosis from the Eye“. Táto kniha mu získala medzinárodné uznanie. Tým sa zvýšil záujem o irisdiagnostiku, hlavne v nemecku.

Behom svojich výskumov Peczely narazil na problém, ktorý nikdy nebol schopný vyriešiť. Začal si uvedomovať, že existujú rozdiely medzi značkami v dúhovkách ktoré pozoruje a klinickými nálezmi. Hnevalo ho to, pretože vtedy pre tento jav nevedel nájsť vysvetlenie. Hľadal pomoc u rôznych zdrojov, ale lekárska veda mu nebola schopná pomôcť. Nemohol nájsť odpoveď ktorú potreboval. Rovnako mu chýbalo technické vybavenie pre presné prezeranie dúhovky. Jediný nástroj ktorý mal k dispozícií bola ručná lupa s dvojnásobným zväčšením.
Hovorí sa že už nikdy neopustil svoju izbu. Zomrel v roku 1911 so slovami „ Hic signum ubi ulcus? “ (“To je značka pre vred?”).

Prvá očná mapa Ignacza Von Paczelyho
Prvá očná mapa Ignacza Von Paczelyho
Ochrana osobných údajov

Stiahnuť a prezrieť: ochrana osobných údajov

Všetko pre zdravie
irisdiagnostika
Kŕčové žily

Ako vyliečiť kŕčové žily a predísť ich vzniku prírodnou cestou a výživovými doplnkami.

irisdiagnostika
Očista obličiek

Postup na očistu obličiek pomocou červeného melónu a jeho šťavy.

irisdiagnostika
Zápal močových ciest a mechúra

Ako odstrániť zápal z močových ciest a mechúra, ktorý trápi stále viac a viac ľudí.