Vyšetrenie momentálne neposkytujem, prosím obráťte sa na www.irisdiagnostika.sk

Zápal močových ciest a mechúra

Zápalmi močových ciestmočového mechúra trpí čoraz stále viac a viac ľudí a často krát tento zdravotný problém nechávajú tak s domnienkou, že sa sám vylieči. Preto odporúčam nič nenechávať náhode a začať to riešiť hneď, skôr ako by to malo prejsť do niečoho horšieho. Stáva sa, že zápal z močových ciest sa ďalej rozšíri na obličky, pošvu či prostatu a vie spôsobiť veľké nepríjemnosti. Za zápalmi močových ciest a močového mechúra často bývajú infekcie, rôzne baktérie, vírusy, streptokoky, candida, cysty, obličkové kamene, piesok, nachladnutie, prebytok kyslín a podobne. Prejavy zápalu močových ciest a močového mechúra sú rezanie v močo-pohlavnej oblasti, pálenie pri močení, časté močenie. Pred tým ako sa bude adresovať liečba, je dobré vedieť čo presne sa ide liečiť. Preto je dobré vylúčiť čo najviac možných problémov, ktoré zápal vytvárajú. Je dobré si zájsť k urológovi na vyšetrenie aj spolu zo sonografiou. Treba si ale dávať veľký pozor, sonografia často krát zlyháva a nevie určiť močové kamene a piesok. Z osobnej skúsenosti mojich klientov viem, že sa nemusia na sonografii ukázať a pri tom ich človek skutočne má. Či je to spôsobené nedbalosťou lekára alebo nedostatkom prístroja, neviem.

Správna hydratácia organizmu

Veľmi dôležitý je pitný režim, nie len kvôli zápalom močových ciest ale aj všeobecne kvôli celkovému zdravotnému stavu. Na tento faktor ľudia veľmi často zabúdajú a pri tom voda tvorí 72% základu nášho životazdravia. Preto odporúčam denne vypiť aspoň min. 1.5L čistej vody, optimálne až 2.0 – 2.5 litra. Niektorý ľudia často nemajú pocit smädu a vypijú denne 0.75 – 1.0L denne čo je veľmi málo aby organizmus ostal hydratovaný a správne fungoval. Hlavnou podstatou vody je vylučovať z tela odpad, nežiaduce mikroorganizmy a podobne, keď ho nemá ako vylúčiť, ostáva v organizme a spôsobuje problémi. Najlepšie je si nosiť zo sebou fľašku a merať si s ňou denný príjem vody. Najlepšie je piť čistú vodu filtrovanú, či už filtračnou konvicou, reverznou osmózou alebo iným spôsobom, ovocné a zleninové šťavy, zeleninové polievky. Veľmi dôležitým faktorom je nepiť sladené nápoje, ktoré sú často krát výživou pre baktérie.

Probiotiká a mikroflóra

Správna a zdravá mikroflóra je tiež jedna z dôležitých vecí pri liečbe zápalov močových ciest, tvorí až 70% obrany schopnosti tela a dosahuje hmotnosti až 1kg. Mikroflóra sa nenachádza len v črevách ale aj v močových cestách, močovom mechúre, pošve, očiach atď. Lekári často na infekcie močových ciest predpisujú antibiotiká, ktoré zmetú z organizmu skoro všetky živé mikroorganizmy, či už dobré alebo nedobré. Takto sa zničí mikroflóra, zníži sa imunita a baktérie, ktoré sú odolné voči antibiotikám majú voľnú cestu  a môžu začať robiť v organizme paseku. Preto radím vyhýbať sa antibiotikám a radšej užívať kvalitné probiotiká, ktoré sa postupne samé kolonizujú a vytvárajú tak obranyschopnosť tela. Je dobré mať na pamäti, že probiotiká sa živia vlákninou, preto po užívaní probiotík je dobré konzumovať niečo čo obsahuje vlákninu, ideálne jablko či hrušku.

Všeobecné odporúčanie:

 • Dodržiavať pitný režim aspoň 2L denne (v lete alebo pri fyzickej záťaži aj 3 - 4 litre)
 • Prestať užívať antibiotiá
 • Užívať kvalitné probiotiká
 • Piť urologické bylinné čaje
 • Mať nohy a oblasť krížov teple
 • Nepraktizovať pohlavný styk až do vyliečenia
 • Konzumovať čo najviac lesných plodov ako brusnice, čučoriedky
 • Konzumovať čo najviac dýň, melónov
 • Čaj z listov Medvedice lekárskej
 • Čaj z vňate Zlatobyľ obyčajná

Zápal močových ciest spôsobené baktériami, vírusmi a streptokokmi

Zápal močových ciest spôsobené mikroorganizmami je jeden z najčastejších faktorov. Pri tejto liečbe sa  treba zamerať na odstránenie mikroorganizmov, ktoré zápal spôsobujú. Pri tejto liečbe treba dodržiavať hore uvedené všeobecné odporúčania a užívať výživové doplnky určené na potlačenie nákazy a infekcie ako sú GSE, Berberine, Oreganový olej, NAC (N-Acetyl-Cysteine), D-manoza (D-Mannose), Cranberry (extrakt z brusníc).

 • GSE (Grapefruit Seed Extract) – Prírodné antibiotikum z extraktu grapefruitových semien, ktoré je šetrné k črevnej mikroflóre. Užíva sa 60 až 70 kvapiek na dospelého človeka do 1L čistej vody a pije sa po dúškoch celý deň.
 • Berberine (Berberická kyselina) – Protizápalová látka, aminokyselina z dráču obyčajného. 2 x 500mg (rozdeliť na 2 dávky) medzi jedlami. Kto by mal po užívaní žalúdočné a črevné problémy, môže vysypať 2 kapsule do 1L čistej vody a piť po dúškoch celý deň. Osobne by som tento doplnok užíval až vtedy keby všetky ostatné zlyhali (je aj cenovo náročnejší).
 • Oregánový olej (musí byť z divokého oregano “Origanum vulgare” a obsahovať 55% účinnej látky carvacrol ) – Silný antioxidant a protiinfekčný doplnok. Užíva sa 3 x 2 kapsule vždy spolu s jedlom.
 • NAC (N-Acetyl-Cysteine) – Silný antioxidant. 2 x 600mg s jedlom.
 • D-manoza (D-Mannose) – Monosacharid ktorý milujú baktérie, kvôli ktorému sa odopnú od slizníc a následne sa môžu vymiesť von. Užívanie 4 x 500mg (rozdeliť na 2 dávky). Často krát už po 2 - 3 dňoch sa zápal vytratí.
 • Cranberry (Brusnica) – Extrakt z brusníc 2g denne

Výber produktov na liečbu zápalu močových ciest spôsobené baktériami, vírusmi a streptokokmi

Objednať z iherb.com :
Now Foods, Oregano Oil, 90 Softgels (3 x 2 kapsule vždy s jedlom)
NutriBiotic, GSE Liquid Concentrate, Grapefruit Seed Extract, 2 fl oz (59 ml) (60 kvapiek na liter vody)
Source Naturals, D-Mannose, 500 mg, 60 Capsules (4 x 500mg - rozdeliť na 2 dávky)

Objednať z iherb.com :
Now Foods, Cranberry, Standardized, 90 Veggie Caps (2 x 3 kapsule)
Nutrition Now, PB8, Original Formula, 60 Pro-Biotic Capsules (1 až 2 kapsule hneď po večeri a potom pred spánkom zjesť jedlo jablko)
Doctors Best, Best NAC Detox Regulators, 60 Veggie Caps (2 x 600mg s jedlom)

Objednať z iherb.com :
Thorne Research, Berberine-500, 60 Veggie Caps (2 x 500mg - rozdeliť na 2 dávky medzi jedlami)

Ak pri objednávke zadáte kupón VNR422 dostanete jednorázovú zľavu 5 dolárov.
Viac o výhodách a lacnej doprave nájdete v článku Ako správne nakupovať výživové doplnky .

Zápal močových ciest spôsobené obličkovými kameňmi a pieskom

Stáva sa, že obličkový kameň sa zasekne v močových cestách, začne sa zapaľovať a vytvárať tak infekciu. Preto radšej radím, nech si človek zájde na sonografiu a presvedčí sa či sa nejedná o zaseknutý obličkový kamienok alebo piesok. Aj keď ako som hore už spomínal, sonografia nie je nikdy 100%. Ak by sa ale potvrdilo, že zápal močových ciest spôsobuje obličkový kameň, treba nasadiť tomu aj primeranú liečbu. Z prírodných doplnkov je jednoznačne najznámejší čaj Chanca Piedra, ktorý sa ľudovo nazýva aj rozbíjač kameňov. Ďalšie výživové doplnky, ktoré sú nápomocné sú horčík, vitamín D-3.

Čaj z Chanca Piedra

Aby sa vyluhovalo čo najviac účinnej látky z tejto byliny, treba 6g chanca piedra vložiť do 0.6 hrnca zo studenou vodou, začať vodu zahrievať až kým nepríde do bodu varu, potom znížiť oheň na minimum, prikryť pokrievkou a nechať variť 20 minút. Potom vypnúť oheň a nechať lúhovať celú noc. Potom sa čaj zleje a pije po celý deň. Najlepšie je si tento čaj robiť večer pred spaním aby ste ho mali na druhý deň ráno pripravený. Obličkové kamene sa rozpustia približne do 1 až 2 mesiacov. Čaj Chanca Piedra zoženiete bez problémov aj na Slovensku.

 • Horčík – 400mg denne
 • Vitamín D-3 – 1000IU denne (+ pobyt na slnku)

Výber produktov na liečbu zápalu močových ciest spôsobené spôsobené obličkovými kameňmi a pieskom

Objednať z iherb.com:
Now Foods, Magnesium Citrate, 120 Vcaps (3 x 1 kapusla s jedlom)
Now Foods, Vitamin D-3, High Potency, 1000 IU, 180 Softgels (1 x 1 kapsula denne s jedlom)

Ak pri objednávke zadáte kupón VNR422 dostanete jednorázovú zľavu 5 dolárov.
Viac o výhodách a lacnej doprave nájdete v článku Ako správne nakupovať výživové doplnky .

Zdielať článok:

Upozornenie:
Informácie, ktoré sú zverejnené na tejto stránke nie sú lekárskym odporúčaním. Poznatky a názory, ktoré tu prezentujem sú buď moje osobné alebo prevzaté od iných autorov. Ako autor tejto stránky neberiem na seba žiadnu zodpovednosť. Rozmýšľajte svojím zdravým a logickým rozumom a uvážte čo je pre Vás správne. Radšej sa pýtajte ako by ste mali urobiť nejakú hlúposť, zdravie máte predsa len jedno.
Ochrana osobných údajov

Stiahnuť a prezrieť: ochrana osobných údajov

Články - Zdravotné problémy
Aký je váš názor?
Donútila vás hľadať alternatívne riešenia nedôvera k dnešnej medicíne?
22%
66%
12%
Spolu: 587 hlasov
Náhodné články
irisdiagnostika
Prekyslenie organizmu

Prekyslenie organizmu je civilazačná choroba, ktorá je základom väčšiny zdravotných problémov.

irisdiagnostika
Helicobacter pylori

Baktéria, ktorá nám podáva informáciu, že máme nedostatok žalúdočnej kyseliny. Jej prejavy a liečenie.

irisdiagnostika
Dna - Zápal kĺbov

Nadmerná konzumácia mäsa a jej dôsledky na organizmus v podobe kĺbových zápalov.